مسلما جنس جهت آتی ارز و سکه تا حدی به نتایج انتخابات آمریکا گره خورده است، پیش بینی اینکه چه اتفاقی در بازار ارز و سکه رخ می دهد، برای بازیگران حرفه ای بازار هم دشوارتر شده است.

 تا انتخابات آمریکا روند بازار ارز و سکه چه می شود؟

سرنوشت بازار دلار ایران تا انتخابات آمریکا به سه عامل مشخص بستگی بیشتری دارد؛ نوع مداخلات حواله ای بازارساز؛ رفتار معامله گران بزرگ در آستانه انتخابات آمریکا، میزان و روش عرضه بازارساز در معاملات نقدی و خبرهای مربوط به انتخابات آمریکا که شانس پیروزی یکی از نامزها را بیشتر می کند.

با وجود مشخص بودن این عوامل، پیش بینی اینکه چه اتفاقی در بازار ارز و سکه رخ می دهد، برای بازیگران حرفه ای بازار هم دشوارتر شده است.

ریشه نوسانات شدید دلار و سکه 

نوسانات رفت و برگشتی و شدید سکه و دلار  از این جهت اهمیت دارد که نشان می دهد چقدر اوضاع بازار برای معامله گران پیچیده و ناپایدار است. آن ها به قدری نگران جهت آتی قیمت ها هستند که با هر حرکتی سعی دارند خود را هماهنگ کنند. در چنین وضعیتی پیش بینی قیمت ها مخصوصا در بازه کوتاه مدت می تواند از خطای بیشتری برخوردار باشد، چرا که معامله گران در سطح بالاتری نسبت به گذشته تحت تاثیر رفتارهای هیجانی اقدام به معامله می کنند. سردرگمی آن ها حتی در جا به جایی های پیاپی گرفتن موقعیت خرید و فروش آشکار می شود. شاید این وضعیت را در بازار سهام و شاخص کل بورسی که به سوی دو میلیون واحد هم میل کرده بود، تا حدی مشخص باشد. افراد نسبت به آینده قیمت سهام در مقطعی اطمینان خاصی نداشتند و تنها سعی می کردند خود را با روند بازار هماهنگ  کنند.

پس از توافق هسته‌ای دلار و سکه بخریم یا نخریم؟

طمع سودهای لحظه ای

برخی از معامله گران تصمیم گرفته اند که در بازار ارز و سکه به صورت موقت معامله نکنند، مگر آنکه یک روند قدرت مند کاهشی یا افزایشی را مشاهده کنند. کسانی که در بازار باقی مانده اند، بیشتر طمع سودهای لحظه ای را دارند و از ضرر سنگین یکباره هم در هراس هستند. آن ها ترجیح می دهند روی مین ریسک بالای خرید و فروش حرکت کنند، ولی چنین روزهای پرنوسانی را از دست ندهند.

پرسش بزرگ اینجاست که چنین روزهای پرنوسانی تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟ به نظر می رسد تا چند روز بعد از انتخابات آمریکا، بازار با تغییرات زیادی رو به رو باشد، چرا که نوسانات بیشتر از عوامل بنیادی در هفته های اخیر به اخبار سیاسی گره خورده است. مسلما جنس جهت آتی دلار تا حدی به نتایج انتخابات آمریکا گره خورده است، مخصوصا اینکه معامله گران حداقل سیگنال خاصی را در هفته  های اخیر از سوی سیاست گذار دریافت نکرده اند که برنامه میان مدتی برای تغییر شرایط کنونی داشته باشد.

3 عامل اثرگذار در آینده بازار

در روزهای آتی  جهت نوسان دلار به 4 عامل بستگی خواهد داشت: نوع مداخلات حواله ای بازارساز؛ رفتار معامله گران بزرگ در آستانه انتخابات آمریکا، میزان و روش عرضه بازارساز در معاملات نقدی و خبرهای مربوط به انتخابات آمریکا که شانس پیروزی یکی از نامزها را بیشتر می کند. البته خبرهای سیاسی حاکی از فشارهای بیشتر آمریکا هم چنان می توانند بر روند قیمت ها موثر باشند.

رفتار معامله گران بزرگ در آستانه انتخابات

افراد زیادی از تیرماه اقدام به خرید ارز کرده اند؛ با توجه به ورود دلار به بالای مرز 30 هزار تومانی می توان گفت عده زیادی از معامله گران نزدیک یا بالای 50 درصد در یک بازه 4 یا 5 ماهه کسب سود کرده اند که بسیار قابل توجه بود. در چنین شرایطی و با توجه به ریسک انتخابات آمریکا، برخی از معامله گران ترجیح دادند که ریسک خروج از بازار را به بعد از انتخابات آمریکا موکول نکنند. آن ها بخشی از ارزهای خریداری شده را قبل از انتخابات آمریکا به فروش برسانند و سود خود را ذخیره کنند. البته هر گونه شرایطی که ذهنیت  معامله گران را افزایشی تر کند، موجب می شود که آن ها ارز کمتری را قبل از انتخابات به فروش برسانند.

میزان و روش عرضه بازارساز در معاملات نقدی و حواله ای

بازارساز هر زمان قیمت صرافی های عامل خود را نزدیک به نرخ بازار تنظیم کرده است، توان بیشتری برای مقابله با نوسانات دلار از خود نشان داده است. این سیاست به بازارساز توان بیشتری برای مقابله با شوک های قیمتی داده است. سقف قیمت در نیما نیز برداشته شده تا  فقط در آبان 670 میلیون حواله ارزی در بازار عرضه شود. عرضه اسکناس در بازار متشکل با قیمت نزدیک به قیمت بازار نیز دست بالا را به بازار ساز در پوشش تقاضا تا کنون داده است.

خبرهای مربوط به انتخابات آمریکا

به طور مسلم فضای بازار ارز در هفته اخیر سیاسی تر شده است و انتخابات آمریکا بیشتر از هر زمان دیگری برای فعالان اهمیت خود را نشان داده است. بر اساس صحبت های فعالان به نظر می رسد که انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور جدید آمریکا در بازار داخلی بیشتر انتظارات کاهشی را فعال می کند. در نتیجه طبیعی است که هر چقدر در آستانه انتخابات شانس پیروزی بایدن بالاتر برود، فروشندگان دلار تا حدی بیشتر شوند. در مقابل، افزایش گمانه زنی ها در مورد پیروزی ترامپ یا افزایش فشارهای سیاسی در روزهای مانده به انتخابات آمریکا می تواند جهت قیمت ها در بازار داخلی را صعودی نگه دارد.

سکه به کدام سو می رود؟

هر کدام از اتفاقات یاد شده، قیمت دلار را به سوی رشد یا کاهش سوق دهند، در حرکت آینده قیمت سکه هم تاثیر مستقیم دارند. درست است که قیمت سکه بیشتر از دلار رشد کرده است و برخی آن را لیدر بازار در شرایط کنونی معرفی می کنند، ولی به نظر می رسد سکه بازان بیشتر با احتمالاتی که از آینده قیمت دلار می دهند، خرید و فروش های خود را تنظیم می کنند. به عنوان مثال، یک معامله گر متوجه می شود که عرضه در بازار دلار مناسب نیست، با این حال، ریسک ورود به بازار ارز را نمی کند و اقدام به خرید سکه می کند که به قیمت دلار به صورت مستقیم پیوند خورده است و خطر کمتری هم از جهت برخوردهای قضایی دارد.

به این ترتیب، آینده دلار نقش مهمی در روند قیمت سکه خواهد داشت، هر چند که نوسانات طلای جهانی هم چنان چاشنی سرعت یا ضربه گیر قیمت در بازار سکه خواهد بود. در واقع اونس طلا به نظر می رسد جهت قیمت سکه را تعیین کند و این مسئولیت بر شانه های دلار سنگینی می کند؛ با این حال، روند اونس طلا می تواند سرعت صعود یا نزول سکه را تحت تاثیر قرار دهد.

ارسال نظر