با پیش‌بینی‌های لایحه بودجه سال آینده، با افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها حداقل دریافتی آن‌ها به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

30 میلیون در حساب برخی از بازنشستگان + جزئیات

آنچه از مدتی قبل درباره تغییرات حقوق کارکنان در سال آینده مطرح بود و در نهایت در لایحه بودجه نیز گنجانده شد، از افزایش ۲۵ درصدی حکایت دارد.

در سال جاری، افزایش حقوق کارکنان به طور متوسط ۱۵ درصد بود و طی مصوبه مجلس حداقل پرداختی به کارکنان و بازنشستگان ۲/۸ میلیون تومان تعیین شد.

اما طبق آنچه در بودجه سال آینده پیش‌بینی شده پس از اعمال افزایش ضریب ریالی حقوق برای گروه‌های مختلف حقوق بگیر و همچنین افزایش حقوق بازنشسته‌ها و وظیفه بگیران، مجموع دریافتی به حداقل ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد رسید.

درباره معافیت مالیاتی حقوق نیز سالانه ۴۸ میلیون تومان تعیین شده که در هر ماه حقوق‌های ۴ میلیون و کمتر معاف خواهند بود، اما برای حقوق‌های بالاتر از ۴ میلیون تومان به صورت پلکانی مالیات دریافت خواهد شد.

نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایا و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا ۱/۵ برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد و نسبت به مازاد ۱/۵ برابر تا ۲/۵ برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد و نسبت به مازاد ۲/۵ برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه ۲۰ درصد و نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد است.

این در حالی است که برای امسال سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان در سال ۳۶ میلیون تومان و در ماه ۳ میلیون و ۶۰۰ تومان تعیین شده که در سال آینده این سقف ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند.

ارسال نظر