با وجود اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مانند بازنشستگان کشوری در حال اجراست اما، بازنشستگان تامین اجتماعی کمترین حقوق را نسبت به دیگران دریافت می کنند. این موضوع اعتراض آنها را در پی داشته است، بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند همسان سازی دردی از آنها دوا نکرده است.

افزایش بیش از 85 درصدی حقوق بازنشستگان + جزئیات

با وجود اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی مانند بازنشستگان کشوری در حال اجراست اما، بازنشستگان تامین اجتماعی کمترین حقوق را نسبت به دیگران دریافت می کنند. این موضوع اعتراض آنها را در پی داشته است، بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند همسان سازی دردی از آنها دوا نکرده است. 

به گزارش فرارو، پس از سال‌ها انتظار برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، هیئت‌وزیران در ۱۸ تیرماه امسال اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را به تصویب رساند و قرار شد از مردادماه سال ۹۹ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با احتساب متناسب‌سازی واریز شود. 

از آن تاریخ به مرور این مصوبه به اجرا درآمد و از مهر ماه به بعد هم حقوق حدود 90 درصد بازنشستگان همسان‌سازی شد. اما همسان‌سازی برای بازنشستگان تامین اجتماعی خیلی دلچسب نبود. افزایش شدید قیمت‌ها و وضعیت اقتصادی کشور باعث شد که دریافتی آنها کفاف زندگی‌شان را ندهد. درحال حاضر با اجرای متناسب سازی و افزایش بن خواربار و مسکن یک بازنشسته با ۳۰ سال سابقه تنها ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌گیرد که بسیار اندک است.

 

دلایل این وضعیت هم روشن است صندوق‌های بیمه هر کدام مستقل هستند و حق بیمه‌ای را از بیمه شدگان دریافت می‌کنند و متناسب با آن خدمات ارائه می‌دهند، حق بیمه دریافتی تمامی صندوق‌های بیمه‌ای یکسان نیست و برخی از صندوق‌های بیمه‌ای ۲۴ درصد، برخی ۲۷ درصد و ... حق بیمه دریافت می‌کنند، پس طبیعی است که خدمات متفاوت ارائه دهند.

تغییر فرمول برای بازنشستگان مشاغل سخت

بیشترین اعتراض مربوط به بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور بود. آنها از فرمول همسان‌سازی حقوق خود رضایت نداشتند. اعتراض‌های آنها جواب داد و فرمول همسان سازی مشاغل سخت تغییر کرد. 

در همین رابطه علی دهقان کیا رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران درباره احکام جدید بازنشستگان تامین اجتماعی، اظهار کرد: "احکام متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اصلاح شد و در حقوق آذر ماه آنها اجرا می‌شود."

او با اشاره به اینکه بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور با فرمول جدیدی که طراحی شده است حقوق دریافت می‌کنند، افزود: «این گروه از بازنشستگان با روش متناسب سازی حقوقشان اعتراض داشتند و فرمولی که طراحی شد این مشکل را حل خواهد کرد.»

او با بیان اینکه امکان افزایش حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور با احتساب رقم متناسب سازی وجود دارد، گفت: "اگر افزایشی در حقوق این گروه از بازنشستگان وجود داشته باشد، مابه التفاوت این چند ماه به حسابشان واریز می‌شود."

دهقان کیا با اشاره به اینکه رقمی که بر حقوق بازنشستگان سخت و زیان آور افزوده شده بر روی حقوق پایه محاسبه می‌شود، گفت: «در واقع حقوق پایه این گروه از بازنشستگان افزایش می‌یابد.»

چه خبر از افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی؟

افزایش حقوق بازنشستگان در گرو تشکیل جلسه شورای عالی کار

اما درباره افزایشحقوق دیگر بازنشستگان تامین اجتماعی تصمیم ویژه ای اتخاذ نشده است. برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی فقط یک راه مانده آن هم آن هم افزایش دستمزد کارگران است، چراکه براساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی حداقل مزد مصوب شده در شورای عالی کار مبنای پرداخت حقوق به بازنشستگان است درواقع هرچه قدر یک کارگر حداقل بگیر دریافت کند، یک بازنشسته حداقل بگیر همان مبلغ را دریافت خواهد کرد.

تغییر دستمزد کارگران نیز در گروه تصمیم شورای عالی کار است، علی دهقان کیا در این باره گفت: "افزایش دستمزد کارگران همیشه سالی یکبار اتفاق افتاده است و هیچ گاه حقوق کارگران دوبار در سال افزایش پیدا نکرده است."

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران افزود: "امسال به دلیل افزایش بیش از حد اندازه تورم نسبت به سنوات گذشته و با توجه به اینکه سبد هزینه خانوار قشر حقوق بگیر دو برابر شده است درخواست بازنگری در دستمزد کارگران و تشکیل جلسه شورای عالی کار داشتیم."

اما هیچ خبری از تشکیل جلسه شورای عالی کار نیست. 

اولیا علی بیگی رئیس کانون هماهنگی شورا‌های اسلامی کار کشور در این باره گفت: «نماینده کارگران در شورای عالی کار نامه‌ای مکتوب به دبیرخانه این شورا ارسال کردند و درخواست بازنگری حقوق کارگران را در نیمه دوم سال داشتند چرا که زندگی برای کارگران با این وضعیت معیشت، با مشقت و دشواری روبرو شده است.»

رئیس کانون هماهنگی شورا‌های اسلامی کار کشور ادامه داد: "هنوز با گذشت دو هفته از ارسال نامه مکتوب نمایندگان کارگران به دبیرخانه شورای عالی کار، از سوی معاونت روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هیچ جوابی دریافت نکرده ایم."

او بیان کرد: «رئیس سازمان بازرسی کل کشور، چند ماه گذشته اعلام کرده بود که نیمه دوم سال جاری مجدد دستمزد کارگران مورد بازنگری قرار می‌گیرد، اما در همان زمان محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که مزد ۹۹ بسته شد.»

شواهد و قراین نشان می دهد که قرار نیست در این باره تصمیمی گرفته شود. احتمالا بازنشستگان تامین اجتماعی باید منتظر پایان سال باشند مگر اینکه اتفاق دیگری بیافتد و اراده جدی در این رابطه ایجاد شود. 

ارسال نظر