سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس، درباره خودروهایی که از عرضه در بورس مستثنی هستند، توضیحاتی را ارائه کرد.

کدام خودروهای داخلی و خارجی از عرضه در بورس مستثنی هستند؟

حجت الاسلام فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در تشریح آخرین روند بررسی طرح ساماندهی خودرو در این کمیسیون، گفت: طرح «تحول صنعت و بازار خودرو» در اینکمیسیون مورد بررسی قرار گرفت اما از آنجا که اعضای کمیسیون نقطه نظراتی داشتند، مقرر شد این طرح به کارگروه صنعت ارجاع شود تا نقطه نظرات اعمال و کار کارشناسی بیشتری بر روی آن انجام شود.

وی با بیان اینکه طرح ساماندهی صنعت خودرو در کمیته صنعت با حضور صاحبنظران و کارشناسان این حوزه چکش کاری شده  و  احتمالا در دستورکار جلسات هفته آینده کمیسیون قرار می گیرد، افزود: عرضه خودرو در بورس، اصلی ترین محور طرح ساماندهی بازار خودرو است که امیدواریم با اجرایی شدن آن جلوی التهابات بازار خودرو گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا همه انواع خودروها در بورس عرضه می شوند یا استثناهایی هم وجود دارد، گفت: طبق طرح مذکور یک دسته از خودروها از عرضه در بورس مستثنی هستند. ابتدا خودروهایی که شمارگان تولید آن با تمام گونه‌هایش در طول 12 ماه گذشته- از زمان لازم الاجرا شدن قانون- از 5 هزار دستگاه تجاوز نکند، از حکم این ماده مستثنی بوده و مشمول الزام عرضه در بورس نمی‌شوند.

فیروزی با بیان اینکه استثنای بعدی مربوط به شرکت های خودروسازی است، تصریح کرد: اگر تمام تولید یک خودروساز در طول 12 ماه گذشته- از زمان لازم الاجرا شدن قانون- از 10 هزار دستگاه تجاوز نکند خودروساز الزامی به عرضه در بورس ندارد.

وی درباره الزام عرضه خودروهای خارجی در بورس، اظهار داشت: در صورتی که خودروی وارداتی که در طول 12 ماه گذشته - از زمان لازم الاجرا شدن قانون- بیش از 500 دستگاه در کشور شماره‌گذاری شده باشد، مشمول الزام عرضه در بورس کالا می‌شود.

نماینده مردم فسا در مجلس با تاکید بر اینکه عرضه خودرو در بورس نسخه ساماندهی بازار چهار چرخ ها است، بیان داشت: با تصویب و اجرایی شدن طرح ساماندهی بازار خودرو (عرضه خودرو در بورس) می توان تا حد زیادی مشکلات بازار خودرو را بر طرف و از افزایش بی رویه قیمت خودروها جلوگیری کرد.

ارسال نظر