ارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.

ریزش شدید و بی سابقه قیمت دلار+جزئیات

شواهد از آماده شدن بانک مرکزی امریکا برای دوره طولانی سیاست‌های پولی انبساطی حکایت دارد. لورتا مستر- مدیر دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در کلیولند با اشاره به اینکه وظیفه بانک مرکزی درحال‌حاضر کمک به کلیت اقتصاد از طریق ابزارهای پولی و مالی موجود است وعده داد این بانک از کلیه ابزارهای در اختیار خود برای تقویت رشد اقتصادی و ثبات بخشی به اقتصاد استفاده کند.

از زمان آغاز بحران کرونا تاکنون بانک مرکزی امریکا بیش از هر بانک مرکزی دیگری در جهان اقدام به تزریق نقدینگی و خرید اوراق قرضه شرکتی و دولتی به صورت هفتگی کرده است. این بانک احتمال کاهش بیشتر نرخ بهره به سطح منفی را در صورت لزوم رد نکرده است اما مقامات آن گفته‌اند تا حد امکان ترجیح می‌دهند نرخ بهره را در سطوح فعلی خود حفظ کنند. تحلیل گران معتقدند علاوه بر کاهش هزینه‌های استقراض برای دولت، بانک مرکزی امریکا از طریق پایین نگه داشتن نرخ بهره در تلاش است تا علاوه بر کمک به بازار کار، سرعت چرخش پول را در بازارها افزایش دهد.

روزهای پرنوسان دلار در بازارهای ارزی ادامه دارد و به نظر می‌رسد دست کم تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری امریکا این وضعیت ادامه خواهد داشت. باتوجه به اختلاف کم آرای جو بایدن و دونالد ترامپ در نظرسنجی‌های مختلف، پیشبینی پیروز انتخابات و مسیر دلار چندان کار راحتی نیست و معامله گران در خصوص زمان مناسب برای خرید یا فروش دلار با یکدیگر هم عقیده نیستند. انتخابات ریاست جمهوری روز سوم نوامبر ( ۱۳ آبان) برگزار خواهد شد اما به دلیل کرونا و طولانی بودن فرآیند اعلام نتیجه شمارش آرای پستی احتمالا اعلام نتایج با تاخیر مواجه خواهد شد.

تداوم روند افزایش کسری بودجه دولت امریکا باعث نگرانی معامله گران از وادار شدن فدرال رزرو به چاپ پول بیشتر شده است. دفتر کنترل بودجه امریکا در گزارشی اعلام کرده است همزمان با افزایش هزینه‌های دولت برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصادی این کشور در برابر پیامدهای ویروس کرونا، کسری بودجه دولت در سال مالی ۲۰۲۰ به ۳.۱۳ تریلیون دلار رسیده استکه این رقم با وجود کمتر بودن نسبت به برآوردهای قبلی، یک رکورد کاملا تازه محسوب می‌شود.

در شرایطی که کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا از استفاده حداکثری از ابزارهای در اختیار این بانک برای تقویت طرف تقاضا و رشد اقتصادی خبر داده، مرکز آمار اتحادیه اروپا در گزارشی ناامیدکننده اعلام کرد متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به سپتامبر با ۰.۲ درصد کاهش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به منفی ۰.۳ درصد رسیده که این نرخ تورم در فاصله زیادی از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی مانده است. همچنین متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا ۰.۳ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۱ درصد کمتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.

متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین در امریکا در ۱۲ ماه منتهی به سپتامبر نیز با ۰.۱ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۱.۴ درصد رسید که این نرخ تورم، بالاترین سطح تورمی ثبت شده در امریکا در ۹ ماهه اخیر بوده است. در مدل جدید سیاست‌گذاری فدرال رزرو، اجازه داده خواهد شد تا برای تقویت رشد اقتصادی و تزریق نقدینگی لازم به بازارها، نرخ تورم از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده قبلی عبور کند اگر چه طبق گفته جروم پاول- رئیس بانک مرکزی امریکا، اجازه فاصله گرفتن بیش از حد تورم از سطح دو درصدی داده نخواهد شد.

جو مانیمبو- کارشناس مسائل ارزی در موسسه وسترن یونیون سولوشنز - گفت: بازار با طیف گسترده‌ای از اخبار نقیض هم مواجه شده است. از یک طرف، شاهدیم که برخی از ارکان اصلی اقتصاد امریکا نظیر بخش خرده فروشی رشد خوبی را تجربه کرده‌اند و از طرف دیگر کسری بودجه دولت روز به روز بیشتر می‌شود. این مسئله مطرح است که بسته‌های صدها میلیارد دلاری دیگری در راه باشند و چاره‌ای نیز جز اجرایی شدن آنها نداریم. پیش‌بینی می‌کنم رشد اقتصادی در سه ماهه پایانی سال به چهار درصد برسد.

فضای ریسک بر سر بازارهای ارز بیش از پیش تشدید شده است. معامله گران نگران‌اند فضای تنش بین امریکا و شرکای تجاری بزرگش تا پیش از انتخابات روی دور تند افزایشی باشد و این مسئله بیش از پیش فشار روی اقتصاد جهانی را که به دلیل کرونا با مشکلات زیادی روبه‌روست، تشدید کند.

تنش‌ها بین چین و امریکا نیز دوباره بالا گرفته و بلومبرگ از احتمال تحریم غول‌های پرداختی چین یعنی علی پی و وی چت پی توسط امریکا به دلیل آنچه نگرانی‌های امنیتی خوانده شده است، خبر داد. وزارت خارجه چین در واکنش به این خبر گفته است امریکا با مفهوم امنیت ملی بازی می‌کند تا سیاست‌های خود را تحمیل کند و ارتش چین نیز در هشداری به امریکا اعلام کرده است دست از اقدامات تحریک آمیز بردارد.

ابتلا به کرونا همزمان با شروع فصل سرما در بسیاری از کشورهای جهان به سطح نگران کننده‌ای رسیده و این مسئله باعث بازگشت برخی از محدودیت‌ها شده است. وضعیت به ویژه در اروپا هشدارآمیز است و فعالان بازار نگران‌اند ضربه دیگری به پیکر کم جان اقتصاد این کشورها وارد شود. لهستان، مجارستان و جمهوری چک از رکوردشکنی تعداد مبتلایان روزانه به کرونا خبر داده‌اند و در ورشو- ساعت مجاز برای حضور مردم در فروشگاه‌ها محدود شده است.

تاکنون بیش از ۴۱ میلیون و ۳۵۱ هزار و ۶۴۷ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و ۱۳۳ هزار و ۴۱۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به امریکا با ۲۲۶ هزار و ۶۸۴ نفر، برزیل با ۱۵۴ هزار و ۹۰۶ نفر، هند با ۱۱۶ هزار و ۶۳۹ نفر، مکزیک با ۸۶ هزار و ۸۹۳ نفر و انگلیس با ۴۴ هزار و ۱۵۸ نفر بوده است.

شاخص دلار

 شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می‌گیرد، در معاملات امروز با ۰.۵۴ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۲.۵۵۲ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس نیز معادل ۱.۱۰۵ دلار اعلام شد (نرخ‌های فوق بر حسب ساعت پایانی معاملات بازارهای ارزی نیویورک محاسبه شده است).

ارزهای اروپایی

در تازه‌ترین دور از معاملات، پوند با ۱.۶۷ درصد افزایش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۳۱۶ دلار مبادله شد. یورو ۰.۲۹ درصد بالا رفت و با ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۶ دلار رسید.

ارزهای آسیایی

دولت و بانک مرکزی چین به حمایت گسترده خود از بازارهای مالی ادامه می‌دهند. بانک مرکزی چین تزریق نقدینگی هفتگی خود به بازارها را به بالاترین سطح تاریخی خود رسانده و دولت نیز مالکیت و سرمایه‌گذاری خارجی در این کشور را تسهیل کرده است. با این حال میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه سپتامبر مجدد روند نزولی به خود گرفته چرا که بانک مرکزی چین در هفته‌های اخیر دست به تزریق گسترده نقدینگی به بازار زده است.

 در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۸۹ درصد کاهش به ۱۰۴.۵۰۱ ین رسید. در برابر همتای استرالیایی، هر دلار امریکا به ازای ۱.۴۰۲ دلار مبادله شد. همچنین نرخ برابری دلار معادل ۶.۶۵۱ یوان چین اعلام شد.

ارسال نظر