نتایج نظرسنجی رویترز-ایپسوس نشان می‌دهد، حدود ۸۰ درصد آمریکایی‌ها، از جمله بیش از نیمی از جمهوری‌خواهان، جو بایدن را به عنوان "رئیس‌جمهوری منتخب" و "پیروز انتخابات سوم نوامبر" به رسمیت می‌شناسند.


حدود ۸۰ درصد از آمریکایی‌ها بایدن را "برنده" انتخابات می‌دانند

در شرایطی که هنوز سه ایالت آمریکا نتایج شمارش آرای انتخابات سوم نوامبر را تکمیل نکرده‌اند، بیشتر سازمان‌های خبری و مرکز تحقیقات ادیسون اعلام کردند، بایدن به حداقل ۲۷۰ رای الکترال لازم برای کسب ریاست جمهوری رسیده است. در آرای مردمی، بایدن ۷۶.۳ میلیون رای یا ۵۰.۷ درصد کل و ترامپ ۷۱.۶ میلیون رای معادل ۴۷.۶ درصد کل آراء را به دست آورده‌اند.

افکارسنجی ملی خبرگزاری رویترز-ایپسوس که از عصر شنبه تا روز سه‌شنبه انجام شد، نشان می‌دهد که ۷۹ درصد از بزرگسالان آمریکایی معتقدند بایدن در رقابت کاخ سفید پیروز شده است. ۱۳ درصد دیگر هم می‌گویند که هنوز تکلیف انتخابات مشخص نیست، ۳ درصد ترامپ را پیروز دانستند و ۵ درصد هم گفتند که نمی‌دانند.

این نتایج تا حدی در طیف حزبی دو دسته شد؛ حدود شش تن از هر ۱۰ جمهوری‌خواه و تقریبا تمام دموکرات‌ها گفتند که بایدن پیروز انتخابات شده است.

مرکز تحقیقات ادیسون (ادیسون ریسرچ) که نظرسنجی‌های پس از انتخابات را برای رویترز و دیگر رسانه‌های مهم خبری انجام می‌دهد، شنبه بایدن را پیروز انتخابات دانست چون او پیشتازی خودش مقابل ترامپ را در ایالت پنسیلوانیا بیشتر کرد و به نظر رسید که برای کسب ۲۷۰ رای الکترال لازم خوب پیش می‌رود.

ترامپ هنوز نتایج این رقابت را به رسمیت نشناخته است. او به شکل زودهنگام پیش از آنکه آراء شمارش شده باشند، اعلام پیروزی کرده و بارها بدون ارائه سند و مدرکی اصرار کرده که قربانی تقلب انتخاباتی گسترده شده است.

برخی از اعضای کابینه او هم این ادعاها را تکرار می‌کنند. ویلیام بار، دادستان کل آمریکا مجوز تحقیقات فدرال در خصوص ادعاهای "اساسی" از تخلف انتخاباتی را صادر کرده است. مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا هم سه‌شنبه "انتقال نرم به دولت دوم ترامپ" را پیش‌بینی کرد.

نظرسنجی رویترز-ایپسوس بخشی از یک افکارسنجی جامع‌تر است که از جمعه تا سه‌شنبه انجام شد و شامل پاسخ‌هایی پیش از مشخص شدن نتایج رقابت رئیس‌جمهوری هم بود.  

این بررسی نشان می‌دهد که ۷۰ درصد از آمریکایی‌ها، شامل ۸۳ درصد دموکرات و ۵۹ درصد جمهوری‌خواه، به مقام‌های انتخاباتی محلی خودشان برای "انجام صادقانه کارشان" اطمینان و اعتماد دارند.

نظرسنجی مذکور همچنین مشخص کرد، ۷۲ درصد معتقدند که بازنده انتخابات باید به شکست اذعان کند، ۶۰ درصد هم گفتند زمانی که دوره ترامپ در ژانویه به پایان برسد، انتقال مسالمت‌آمیز قدرت صورت می‌گیرد.  

نظرسنجی خبرگزاری رویترز-ایپسوس به صورت آنلاین، به زبان انگلیسی و در سراسر ایالات متحده انجام شد. این بررسی، نظرات ۱۳۶۳ فرد بالغ آمریکایی را گردآوری کرد که شامل ۴۶۹ شرکت‌کننده‌ای می‌شود که بین عصر شنبه تا سه‌شنبه به سوالات پاسخ دادند. حاشیه خطای آن ۵ درصد گزارش شد.

ارسال نظر