سرانجام بعد از سال‌ها انتظار برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، هیئت‌وزیران در ۱۸ تیرماه امسال اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را به تصویب رساند و قرار شد از مردادماه سال ۹۹ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با احتساب متناسب‌سازی واریز شود.

نقص و مشکل در واریز حقوق بازنشستگان + جزئیات

سرانجام بعد از سال‌ها انتظار برای اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی، هیئت‌وزیران در ۱۸ تیرماه امسال اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را به تصویب رساند و قرار شد از مردادماه سال ۹۹ حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی با احتساب متناسب‌سازی واریز شود.

از نیمه دوم مردادماه حقوق بازنشستگان به‌مرور درحال پرداخت بود و این‌بار قرار بود حقوقشان با احتساب متناسب‌سازی واریز شود. اما بعد از چند روز که از واریز حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی گذشت، بازنشستگان اعتراض کردند. این‌بار آن‌هایی که جزو مشاغل سخت و زیان‌آور بودند، به مبلغ واریز و محاسبات انجام‌شده برای متناسب‌سازی اعتراض داشتند.

مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، در واکنش به اعتراض بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور گفت: برای نحوه محاسبه و پرداخت حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور نظر‌های کارشناسی متفاوتی وجود داشت که چطور میزان حق بیمه‌ای را که آن‌ها دادند، به سابقه تبدیل کنیم، بنابراین باتوجه‌به نظر‌های مختلف برای حقوق این‌دسته از بازنشستگان تصمیم‌گیری شده است. این گروه از بازنشستگان می‌توانند فرمول جدید را به ما بدهند و نظر‌های اصلاحی را مستقیم اعلام کنند تا تصمیم‌گیری شود.

وزیر کار برای بازنشستگان تأمین اجتماعی بیکار ننشست

وزیر کار بعد از اعتراضات بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور، از بازنگری همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی خبر داد. به‌دنبال آن محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: به‌طبع در صدور احکام برخی افراد نقص‌هایی وجود دارد که در طول زمان رفع می‌شود و کسی نباید نگران اجرای آنچه که در مصوبات هیئت‌امنای تأمین اجتماعی و هیئت‌وزیران برای اجرای همسان‌سازی آمده است، باشد.

به‌دلیل اینکه یکی از محور‌های محاسبات متناسب‌سازی، محاسبه براساس سابقه بیمه‌پردازی است، احتساب متناسب‌سازی برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور با ۲۰ سال سابقه، مانند بازنشستگانی که با ۳۰ سال سابقه بازنشسته شدند، یکسان نبود که باعث شد مدیران تأمین اجتماعی به فکر چاره‌ای برای رفع این موضوع بیفتند.

همچنین اعتراض بازنشستگان فقط به اینجا ختم نمی‌شود، برخی بازنشستگان اعتراض داشتند چرا براساس مبلغ اعلامی و جدولی که در تیرماه اعلام کردند، حقوق‌ها واریز نشده است.

به همین دلیل محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: حق همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به رسمیت شناخته و اجرا شده است و اگر هم مشکلی در پرداخت حقوق بازنشستگان وجود دارد، افراد می‌توانند با سازمان تأمین اجتماعی در میان بگذارند تا اطلاعات لازم در اختیارشان قرار گیردو مطمئن باشند هیچ حقی از هیچ‌کس ضایع نمی‌شود.

بعد از اعتراضات بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور و پاسخ‌های مدیرعامل تأمین اجتماعی و وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، در حاشیه جلسه هیئت‌وزیران، شریعتمداری از بازنگری حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی خبر داد.

شریعتمداری بیان کرد: بعضی احکام صادرشده با خواسته‌ها و شرایط برخی بازنشستگان تطبیق نداشت، به همین علت صدور احکام اصلاحی در دستورکار قرار دارد. کانون عالی بازنشستگان کشور موضوع ویژه‌ای را در دست دارد، آن هم موضوع مشاغل سخت و زیان‌آور است که آمار این بازنشستگان نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر است.

وی افزود: قرار است با هم‌فکری کانون عالی بازنشستگان طرح جدیدی برای بازنگری در همسان‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور ارائه شود که به‌زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

فرمول متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت اعلام شد

در همین حال، رئیس کانون بازنشستگان شهر تهران، خبر جدیدی را در گفتگو با باشگاه خبرنگاران اعلام کرد و گفت: فرمول احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور به این صورت است که ۴/۳۰ را در تعداد سال‌های بیمه‌پردازی در کار‌های سخت و زیان‌آور ضرب می‌کنیم. این فرمول پیشنهادی نمایندگان بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور بود که در جلسه‌ای که در کانون عالی بازنشستگان با حضور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی داشتیم، مطرح شد.

علی دهقان‌کیا، رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران، درباره اصلاحات احکام متناسب‌سازی برخی بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار کرد: بعد از اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان در تیرماه امسال و دریافت اولین حقوق بازنشستگان در مردادماه با اجرای متناسب‌سازی، برخی بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور در اجرای متناسب‌سازی حقوقشان اعتراض داشتند.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران افزود: به همین دلیل احکام متناسب‌سازی مشاغل سخت و زیان‌آور که اشتباهاتی در آن صورت گرفته بود، اصلاح شد و فرمول جدیدی برای متناسب‌سازی این گروه از بازنشستگان که در طول خدمتشان ۴ درصد حق بیمه برای سختی کار بیشتر از سایر بیمه‌شدگان پرداخت کرده بودند و ۲۰ سال سابقه کاری آن‌ها در قانون برابر با ۳۰ سال کار یک بیمه‌شده عادی است، آماده شد.

وی ادامه داد: احکام در هیئت‌مدیره سازمان تأمین اجتماعی و هیئت‌امنای این سازمان تأیید شد و درنهایت مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی دستور اجرا را صادر کرد و از این ماه، یعنی آذرماه، حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور بر اساس احکام جدید متناسب‌سازی آن اجرا می‌شود.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران بیان کرد: احکام جدیدی که برای بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور در نظر گرفته شده است، تأییدشده نمایندگان آن‌هاست و حقوق آذرماه برایشان رضایت‌بخش خواهد بود.

افزایش حقوق بازنشستگان از بودجه متناسب‌سازی، جزو پایه حقوق قرار می‌گیرد

دهقان‌کیا گفت: همچنین در کانون عالی بازنشستگان تأمین اجتماعی، این موضوع را از مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی پیگیری کردیم که مبلغ متناسب‌سازی امسال که بر روی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی افزوده شد، جزو پایه حقوق بازنشستگان محسوب شود تا بر این اساس هر سال که افزایش سالانه بر روی حقوق و دستمزد‌ها اعمال می‌شود، بازنشستگان دریافتی بهتری داشته باشند تا مشکلاتشان کم شود و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی پیشنهاد کانون را پذیرفت.

جزئیات دقیق متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور هنوز مشخص نیست!

دراین‌باره نیز سازمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی اعلام کرد: فرمول احکام متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور هنوز اجرا نشده و دستورالعملی دراین‌باره نیامده است. این فرمول پیشنهادی نمایندگان بازنشستگان مشاغل سخت و زیان‌آور بود که در جلسه‌ای که در کانون عالی بازنشستگان با حضور مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بوده، مطرح شده است. جزئیات دقیق این پیشنهاد هنوز مشخص نیست، اما به‌محض اینکه دستورالعمل مربوط به سازمان ارائه شود، جزئیات و نحوه محاسبه آن به بازنشستگان تأمین اجتماعی‌ای که شامل این دستورالعمل می‌شوند، اعلام می‌شود.

ارسال نظر